Штамбові троянди
Існує багато різновидностей форм рослин. Також не менш відомою формою є штамбова. І зараз вона набуває досить високої популярності. Не є виключенням і садові троянди. За останній період часу, багато хто цікавиться штамбовими трояндами, намагаються знайти найкращі саджанці, а також думають як забезпечити їм найкращий догляд. Отже, в даній статті познайомимося з ними ближче.
Троянда, яка вирощується у вигляді невеличкого деревця, вважається штамбовою. Вона складається з таких основних частин як, стовбур (шипшина) та коріння –штамб, та крона- сама садова троянда. Досить виграшно, та красиво виглядає піднесений кущ, на фоні інших низькорослих рослин, які ростуть поблизу цієї красуні. Також це дає змогу, якнайкраще приблизитись на самого бутона, Дає змогу побачити його красу зблизька, та відчути тонкий аромат троянди.
Деякі люди вважають, що штамбова троянда, це особливий її вид, який зростає на маленькому деревці. Можна спростувати такі думки, адже троянду, яку прививають високо на стеблі шипшини, стає штамбовою. Але все ж таки, не всі сорти підходять для таких цілей. Крім того щоб троянда рясно зацвітала, вона повинна володіти певними особливостями росту, які будуть дозволяти їй тримати форму, та штучно підтримувати компактну (або плакучу), розгалужену або ж симетричну форму. Штамбові троянди діляться на певні класи, в залежності від висоти.
- Дуже високі (плакучі) штамбової форми, яких прививають на висоті 1,5 м, і інколи і вище якщо дозволяє сам штамб. Для таких щеплень, використовують сильнорослі плетисті рози. Це найкращий варіант для такої висоти штамба, адже довгі та гнучкі гілки ефектно звисають, створюючи гарний декоративний ефект.
- Високі (повні) штамби – висота таких троянд досягає висоти 90-100 см. Для такого типу найкраще підходять чайно-гібридні, флорібунда, середньорослі троянди. Ті рослини, які найкраще пристосовані до клімату.
- Середні штамби (на пів штамби) – їхня висота досягає 70-80 см. Найчастіше на такій висоті вирощують невисокі сорти троянд. У яких широкий, розкидний кущ, але і можна прищеплювати і сильнорослі види.
- Низькі штамби – висота 40-60 см. Для таких краще підійдуть троянди флорібунда, поліантові, також сильнорослі, та плетистої форми мініатюрних троянд.
Також є і троянди слаборослі, для них також можна використовувати штамби, їх висота може досягати 25-30 см. Вони гарно підійдуть для маленьких садків та компактних композиціях.
Можна і експерементувати, і на одній штамбі прищеплювати два види троянд, для цього необхідно підбирати одночасно квітучі сорти.
Традиційно штамбові троянди висаджують вздовж садових доріжок, адже саме таким способом можна доріжці придати максимум красоти. Але не тільки так можна використати такі штучновиведені форми троянд. В маленьких садках, та різних композиціях можна висадити їх як поодиночно, так і поштучно.
Дуже ефектно високі штамбові троянди виглядають тоді, коли навкруги стеляться низькі по висоті рослинки. Також, для того щоб, троянди виглядали виграшно, не потрібно навкруги них висаджувати високі кущові рослини, адже вони можуть перекрити всю красоту троянди, тому що, сама ізюминка їх заключається в висоті штамба, та розлогості крони яка буде звисати над всіма іншими рослинами які зростають під нею.
На рахунок якості шипшини, так званого стовбура до якого роблять щеплення, то основними вимогами є рівний, сильний ріст, довговічність та зимостійкість, а також стійкість до стеблевих грибних захворювань.
Укривати троянду на зиму сильно швидко не потрібно, тому що, невеликі морози (без вітру) приносять тільки користь для рослини, таким чином вони загартовують молоді пагони. У весняний період, починають потроху звільнювати від утеплення, щоб сонячне проміння та вітер не пошкодили стебла троянди.
Вирощують троянду досить довго 3-4 роки, тому і вартість їх також більша ніж у звичайних кущових троянд. Але воно того варте! Неймовірна краса штамбової троянди виправдає свою ціну.